9 stycznia 1919 r. Powstańcy wielkopolscy bombardują niemieckie lotnisko we Frankfurcie nad Odrą

Urządzony bez zgody dowództwa powstania wielkopolskiego rajd lotniczy zakończył się zbombardowaniem lotniska we Frankfurcie. Akcja sierżanta Wiktora Pniewskiego odebrała Niemcom ochotę do atakowania Poznania z powietrza.

Samoloty zdobyte w Poznaniu przez powstańców wielkopolskich/Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu /INTERIA.PL/

Samoloty zdobyte w Poznaniu przez powstańców wielkopolskich/Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu
/INTERIA.PL/

Sprowokowane przez niedawnych zaborców powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Po wiwatujących poprzedniego dnia Polakach, cieszących z przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, na ulice miasta wyszli Niemcy. Ich parada zamieniła się w zamieszki, w trakcie których zaatakowane zostały budynki polskich organizacji i instytucji. Niemcy zrywali z ulic polskie flagi. Padły też strzały – m.in. w okna hotelu Bazar, w którym zatrzymał się Paderewski.

Oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej chwyciły za broń. Miasto i niemal cała dotychczasowa Prowincja Poznańska znalazły się w polskich rękach. Niemcy zachowali tylko lotnisko na Ławicy. Podjęte z niemiecką radą żołnierską negocjacje zakończyły się niepowodzeniem.

6 stycznia 1919 r. nad ranem powstańcy przypuścili szturm, zdobywając po dwudziestu minutach lotnisko i stacjonujące na nim samoloty.

W odwecie niemieckie eskadry z Frankfurtu przez następne dwa dni nadlatywały nad Poznań i Ławicę, dokonując bombardowań.

9 stycznia sierżant Wiktor Pniewski, wraz z pięcioma innymi lotnikami, wyprawił się nad Frankfurt. Po ponad godzinie lotu zdobyte na Niemcach samoloty LVG.CV, pomalowane już w polskie barwy, dotarły nad cel. Na niemieckie lotnisko piloci ręcznie zrzucili 36 bomb, zapalając hangar i samolot. Po akcji bez szwanku wrócili na Ławicę.

Sierżant Pniewski musiał się tłumaczyć przed dowództwem powstania, bo na swoją akcję nie miał zgody. Wyjaśnienia przyjęto, a niebawem Pniewski, dotychczasowy szef Stacji Ławica, został dowódcą 1. Lotniczej Eskadry Wielkopolskiej.

Akcja na Frankfurtem odniosła skutek – niemieckie naloty na Poznań już się nie powtórzyły.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.