26 grudnia 1919 r. Został założony Polski Związek Narciarski

W odrodzonej Polsce – wraz z tworzeniem struktur państwowych – rozpoczęto także porządkowanie działalności organizacji sportowych istniejących pod zaborami. Jako jeden z pierwszych został założony Polski Związek Narciarski. Powstał z inicjatywy towarzystw i klubów narciarskich zgłoszonej na zjeździe Towarzystw Turystycznych w Krakowie.

Powrót narciarzy z gór - zdjęcie z 1935 roku /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Powrót narciarzy z gór – zdjęcie z 1935 roku /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Podczas spotkania w Zakopanem przedstawiciele pięciu klubów: Karpackiego Towarzystwa Narciarzy we Lwowie, Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem, Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy w Krakowie, Sekcji Narciarskiej Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie i Wintersportklub des Beskiden Yereines w Bielsku-Białej – postanowili o powołaniu PZN.

Uchwalono statut, a siedzibą zostało Zakopane (od 1921 roku Warszawa). Zjazd Delegatów wybrał władze: na czele związku stanęli zakopiańscy działacze – prezesem został dr Mieczysław Świerz, a jego zastępcą kpt. Władysław Ziętkiewicz.

Początkowo PZN zrzeszał ponad 500 narciarzy. Zainteresowanie narciarstwem rozwijało się bardzo dynamicznie – dwadzieścia lat później PZN liczył już ponad 25 tysięcy członków, działających w 273 klubach. Uprawiano wszelkie konkurencje związane z narciarstwem: biegi narciarskie, skoki, zjazdy a także bieg narciarski z przeszkodami.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w narciarstwie PZN zorganizował w 1920 roku, a w 1924 roku związek został współzałożycielem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Dużym sukcesem polskiego związku było uzyskanie prawa do organizacji mistrzostw FIS w Zakopanem. Stało się to dzięki wpływom Aleksandra Bobkowskiego, ówczesnego prezesa PZN, który w 1926 roku na kongresie FIS w Lahti został wybrany do rady FIS. Mistrzostwa zorganizowano dwukrotnie – w lutym 1929 i 1939 roku.

Staraniem PZN powstały w Polsce pierwsze skocznie narciarskie, w tym naturalna skocznia na Krokwi, w Zakopanem. W sumie zbudowano 30 skoczni od Wisły w Beskidzie Śląskim po Sławsko w Bieszczadach Wschodnich.

Polscy sportowcy osiągali sukcesy na miarę międzynarodową. Stanisław Marusarz w 1938 roku zdobył wicemistrzostwo świata w skokach narciarskich. Reprezentanci Polski brali udział w Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach świata.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.