25 grudnia 1968 r.: Kard. Wojtyła nawiązał do misji kosmicznej statku Apollo 8

W katedrze wawelskiej metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wygłosił w dzień Bożego Narodzenia kazanie. Nawiązał w nim do wydarzenia, które stało się krokiem milowym w historii podboju kosmosu przez człowieka.

Kardynał Karol Wojtyła, Warszawa 1967 /AP Photo /East News/

Kardynał Karol Wojtyła, Warszawa 1967 /AP Photo /East News/

Dzień wcześniej, w Wigilię Bożego Narodzenia, załogowy statek kosmiczny Apollo 8 wszedł na orbitę wokółksiężycową i przez 20 godzin okrążał Księżyc. Dowódcą misji był Frank Borman, a uczestniczyli w niej także James Lovell i William A. Anders. Podczas transmisji telewizyjnej astronauci odczytali fragmenty księgi Genesis.

„Kiedy mówię te słowa (…), w tej samej chwili są ludzie, wprawdzie nieliczni, którzy krążą wokół księżyca. Wydarzenie w dziejach ludzkiej wiedzy i techniki niezwykłe… Po raz pierwszy człowiek opuścił ziemię w pełnym tego słowa znaczeniu. Przekroczył granice ziemskiej atmosfery, ziemskiego przyciągania: znalazł się w orbicie innego ciała niebieskiego (…) Czy powrócą? Czy zdołają znów przekroczyć orbitę Ziemi? (…) Człowiek jest istotą, która wciąż szuka i wciąż przekracza próg swoich dotychczasowych osiągnięć (…) Człowiek (…) coraz bardziej jest panem stworzenia, zgodnie z planem swojego Stwórcy…” – mówił Kardynał do wiernych.

Jednocześnie pokazał kres ludzkich możliwości: „Oto narodził się Bóg (…) On sam wyszedł na spotkanie tych dążności, które tkwią w człowieku, dążności do przekraczania siebie: żeby więcej zdobyć, więcej osiągnąć, żeby kimś więcej jeszcze być(…) Stając się człowiekiem, wskazuje człowiekowi niejako ostateczny kres możliwości, który nie tkwi w stworzeniu, nie tkwi w widzialnym wszechświecie, ale w Bogu samym (…) Człowiek może przekroczyć siebie przez to, że stanie się „Synem Bożym”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.