8 grudnia 1953 r. Na Jasnej Górze odbył się pierwszy Apel Jasnogórski

Codziennie o godzinie 21 w kaplicy Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odprawiane jest nabożeństwo – Apel Jasnogórski. Jest to wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła. Trudno jednoznacznie wskazać jej początki.

Klasztor na Jasnej Górze, 1958 /Zbyszko Siemaszko /Agencja FORUM

Klasztor na Jasnej Górze, 1958 /Zbyszko Siemaszko /Agencja FORUM

Jasną Górę wyzwolili spod okupacji austriackiej polscy żołnierze z 22. Pułku Piechoty, dowodzeni przez podporucznika Artura Wiśniewskiego. 4 listopada 1918 roku o godz. 21.15 stanęli, wraz z paulinami przed Cudownym Obrazem Królowej Polski, by modlitwą podziękować za odzyskaną wolność. Tak po raz pierwszy połączone ze sobą elementy wyróżniające Apel: modlitwa o godz. 21 w intencji Ojczyzny przed obrazem Czarnej Madonny.

Określenie wzięte z terminologii wojskowej – „apel” pojawia się także w historii związanej z lotnikiem kapitanem Władysławem Polesińskim. Uratowany cudownie (po lądowaniu wybuchł samolot, który pilotował) dzięki modlitwie żony, właśnie o godz. 21, uznał Matkę Boską za swego „dowódcę” i założył organizację „Krzyż i Miecz”. Jej członkowie codziennie o godzi. 21 meldowali się na apel przed Matką Bożą Częstochowską.

Modlitwa wieczorna przed obrazem MB Częstochowskiej upowszechniła się w czasie okupacji niemieckiej zwłaszcza wśród członków sodalicji mariańskiej. Po wojnie ks. Leon Cieślak zachęcał wiernych do duchowego spotkania z Najświętszą Maryją Dziewicą i do składania przed Nią specjalnego „raportu Narodu polskiego”: „(..) my, cała Polska, łączymy się duchem z Maryją w jedno ognisko rodzinne i tak jak żołnierz przychodzimy do swego Dowódcy, by zdać raport dzienny ze swego postępowania”.

Na wieść o internowaniu przez komunistów księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski 25 września 1953 roku paulini na Jasnej Górze rozpoczęli modlitwy w intencji jego uwolnienia.

Podczas uroczystości inauguracji ogłoszonego przez papieża Piusa XII Maryjnego Roku Jubileuszowego na Jasnej Górze ks. biskup Zdzisław Goliński, ordynariusz częstochowski celebrował Mszę św. pontyfikalną. Wzięły w niej udział oo. paulini i licznie zgromadzeni wierni. W kazaniu przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński mówił: „Staniemy dziś wszyscy na jasnogórski apel. Co to jest? Nic trudnego! Codziennie o godzinie 9 wieczorem przeniesiemy się myślą i modlitwą na Jasną Górę, do cudownej kaplicy. (…)Gdy powiedziano o tym Księdzu Prymasowi Kardynałowi Wyszyńskiemu, odniósł się życzliwie do tego, potem jednak, kiedy przemyślał tę sprawę, powiedział parę miesięcy temu, że codziennie o godzinie 9 wieczorem przenoszę się myślą na Jasną Górę, modlę się i błogosławię całemu Narodowi. Wszyscy, jak nas jest przeszło 30 milionów na całym świecie; wszyscy o jednej godzinie, gdziekolwiek będziemy, czy w pracy, czy na ulicy, czy w kinie, czy na zabawie; wszyscy zbratani jedną myślą, jednym polskim sercem, staniemy przy naszej Pani i Królowej, przy Matce i Pocieszycielce, aby prosić i żebrać za Polskę, za Naród…”.

Apel Jasnogórski stał się także częścią uroczystości w dniu odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 roku.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.