10 sierpnia 1960 r. Do Krakowa powrócił zniszczony przez Niemców pomnik Tadeusza Kościuszki

Dzieło lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela zostało wykonane z brązu w 1900 roku z inicjatywy Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki. Na wzgórzu wawelskim pomnik stanął w 1921 roku.

Rekonstrukcję pomnika wykonał drezdeński rzeźbiarz Rudolf Lohner /Jan Włodarczyk /Agencja FORUM

Rekonstrukcję pomnika wykonał drezdeński rzeźbiarz Rudolf Lohner /Jan Włodarczyk /Agencja FORUM

Na początku okupacji, w 1940 roku, pomnik Tadeusza Kościuszki został usunięty z Wawelu i zniszczony na polecenie generalnego gubernatora Hansa Franka. W miejscu pomnika zbudowano stanowiska dla ciężkich karabinów maszynowych i działek przeciwlotniczych.

Po wojnie w 1960 roku do Krakowa przywieziono kopię zniszczonego przez Niemców pomnika naczelnika Kościuszki. Odlew nawiązywał do rzeźby Leonarda Marconiego. Już w październiku 1959 roku do NRD udała się delegacja władz Krakowa by zorientować się co do możliwości rekonstrukcji pomnika. Wpisywało się to znakomicie koncepcję propagandową internacjonalistycznej współpracy z Niemcami z NRD. Rekonstrukcję pomnika wykonał drezdeński rzeźbiarz Rudolf Lohner. Również odlew wykonano w Dreźnie a rzeźbę przekazano jako dar mieszkańców Drezna dla Krakowa. Przypomina o tym tablica: „Pomnik Tadeusza Kościuszki zniszczony przez hitlerowców w roku 1940 odbudowało społeczeństwo miasta Drezna w roku 1960”. Pomnik ustawiono na wzgórzu wawelskim na bastionie Władysława IV we wrześniu 1960 roku.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.