31 lipca 1944 r. Gen. Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia powstania w Warszawie

W naradzie w Komendzie Głównej przy ul. Pańskiej 67 w Warszawie wzięli udział m.in. komendant główny – gen. Tadeusz Bór-Komorowski, szef sztabu gen. Tadeusz Pełczyński, szef operacji gen Leopold Okulicki, a także Józef Szostak ps. „Filip” (szef oddziału operacyjnego), Kazimierz Iranek – Osmecki (szef oddziału wywiadowczego) oraz pułkownik Kazimierz Pluta-Czachowski (szef wydziału łączności).

Dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski /reprodukcja FoKa /Agencja FORUM

Dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski /reprodukcja FoKa /Agencja FORUM

Po analizie sytuacji na froncie – komunikaty sowieckie donosiły o pomyślnie rozwijającym się manewrze okrążenia Warszawy od północy – i wysłuchaniu opinii podwładnych, gen. Komorowski zdecydował o rozpoczęciu powstania w Warszawie. Wezwał natychmiast Delegata Rządu RP na Kraj, wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego „Sobola”, któremu przedstawił konieczność natychmiastowego podjęcia akcji zbrojnej. Zakładano, że Armia Czerwona wejdzie do Warszawy w ciągu tygodnia od pierwszego uderzenia. Broni i żywności powstańcy mieli na cztery, pięć co najwyżej na siedem dni.

Tak gen. Komorowski opisał ten moment we wspomnieniach : „Pan Jankowski wysłuchał mnie, a następnie zadawał pytania niektórym oficerom sztabu. Uzupełniwszy sobie w ten sposób obraz położenia, zwrócił się do mnie ze słowami: „Dobrze więc – zaczynać”. Zwróciłem się wtedy do pułkownika „Montera”, dowódcy armii Krajowej w Warszawie słowami: „Jutro punktualnie o godz. 17.00 rozpocznie Pan operację „Burzy” w Warszawie”. Komendant Okręgu Warszawskiego AK pułkownik Antoni Chruściel „Monter” jeszcze tego samego wydał rozkaz bojowy o treści: „Alarm, do rąk własnych Komendantom Obwodów. Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję »W« dnia 1.8. g 17. Adres m.p. Okręgu: Jasna 22, m20 czynny od g.”W”. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować X”. Decyzja zapadła na tyle późno, że ze względu na godzinę policyjną, obowiązywała w Warszawie od g. 20, rozkaz trafił do oddziałów następnego dnia.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.