28 lipca 1948 r. Ks. Karol Wojtyła rozpoczyna w Niegowici swoją kapłańską posługę

Po powrocie ze studiów w Rzymie ks. Karol Wojtyła otrzymał nominację na wikarego w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici koło Gdowa.

Ksiądz Karol Wojtyła z ministrantami w Niegowici, 1949 /Laski Diffusion /East News

Ksiądz Karol Wojtyła z ministrantami w Niegowici, 1949 /Laski Diffusion /East News

„Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od św. Jana Marii Vianneya. W kościele pokłoniłem się przed Najświętszym Sakramentem, a następnie poszedłem przedstawić się mojemu proboszczowi. Ks. prałat Kazimierz Buzała, dziekan niepołomicki i proboszcz w Niegowici, przyjął mnie bardzo serdecznie i po krótkiej rozmowie pokazał mi mieszkanie na wikarówce.

I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii” – wspominał pierwsze chwile w niegowickiej parafii Jan Paweł II, w autobiograficznej książce „Dar i Tajemnica”. Do obowiązków wikarego Wojtyły należało m.in. prowadzenie nauka religii w okolicznych szkołach. Zaangażowany w życie wiejskiej wspólnoty prowadził spotkania Żywego Różańca, założył także kółko dramatyczne. Pobłogosławił w tym czasie 13 małżeństw i ochrzcił 48 dzieci. Już jako wikary obronił doktorat na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego z oceną bardzo dobrą. W marcu 1949 roku, po siedmiu miesiącach, został odwołany z Niegowici do parafii św. Floriana w Krakowie. W Niegowici znajdują się pamiątki związane z ks. Karolem Wojtyłą m.in. konfesjonał, w którym spowiadał. Jest tu także pomnik papieża, przedstawiający go jako skromnego, wiejskiego wikarego oraz symboliczny grób Jana Pawła II – wierna kopia grobu w Watykanie.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.