11 lipca 1943 r. „Krwawa niedziela” na Wołyniu. „Śmierć, śmierć, Lachom śmierć”

Mordy na ludności polskiej trwały od lutego 1943 roku. Były konsekwencją polityki prowadzonej przez OUN-B i UPA, mającej na celu zmuszenie Polaków do opuszczenia ziem uważanych przez Ukraińców za swoje.

Ofiary mordu w Maciejowie luty 1944 r./Archiwa IPN /reprodukcja: Maciej Kaczanowski /Reporter

Ofiary mordu w Maciejowie luty 1944 r./Archiwa IPN /reprodukcja: Maciej Kaczanowski /Reporter

Na tych terenach miała powstać samostijna Ukraina. Zaplanowanie działań, ich skala i okrucieństwo świadczą o tym, że na tym terenie doszło nie tylko – przyjmując obecną nomenklaturę – do czystek etnicznych, ale do ludobójstwa. Akcja została przeprowadzona w 99 miejscowościach – głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. W zbrodni uczestniczyli nie tylko nacjonaliści ze zorganizowanych oddziałów UPA, ale także ludność ukraińska, sąsiedzi mordowanych. Atak na wsie zamieszkałe przez Polaków nastąpił w niedzielę, 11 lipca, gdy prawosławni obchodzili święto Piotra i Pawła.

Schemat wszędzie był podobny, otaczano wieś, by nikt nie uciekł, a następnie rozpoczynano zabijanie mieszkańców i grabież. Pod hasłem „Śmierć, śmierć, Lachom śmierć” mordowano wszystkich, także kobiety i dzieci, z okrucieństwem przechodzącym wszelkie wyobrażenie. Zabudowania podpalano, by zatrzeć ślady zbrodni i uniemożliwić ponowne osiedlenie. Napad na wieś Gurów nastąpił przed świtem, z 480 Polaków ocalało zaledwie 70 osób. W kolonii Orzeszyn na ogólną liczbę 340 mieszkańców zginęło 270 Polaków; we wsi Sądowa spośród 600 Polaków tylko 20 udało się ujść z życiem, w kolonii Zagaje na 350 Polaków uratowało się tylko kilkunastu. Mordowano Polaków w kościołach, gdy uczestniczyli we mszy św., jak stało się to w Porycku – zabito wtedy 100 osób. W lipcu Ukraińcy napadli na co najmniej 530 polskich wsi i osad. Wymordowano wówczas siedemnaście tysięcy Polaków.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s