16 maja 1965 r. Peerelowski dyplomata przechodzi na stronę amerykańską

16 maja 1965 roku wywiadem ludowej Polski wstrząsnęła informacja o dezercji szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim.

Była siedziba Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie przy Lassenstrasse. Obecnie tymczasowa
siedziba ambasady /Thomas Liebe /Agencja FORUM/

Urodzony w Warszawie Władysław Tykociński, znany też jako Władysław Tykotzinor, po wybuchu wojny jako komsomolec służył w Armii Czerwonej, a później w utworzonym z polecenia Józefa Stalina Ludowym Wojsku Polskim, gdzie jako członek Polskiej Partii Robotniczej pełnił funkcję oficera polityczno-wychowawczego.

Po zakończeniu wojny zaczął pracować w ministerstwie spraw zagranicznych. Tykocińskiego wysyłano do placówek dyplomatycznych między innymi w Wiedniu, Rzymie i wreszcie w Berlinie Zachodnim, gdzie w 1957 roku został szefem tamtejszej Polskiej Misji Wojskowej.

W 1965 roku Tykociński zdezerterował i przeszedł na stronę Amerykanów. Peerelowski sąd zaocznie skazał go na karę śmierci.

„(…) Dopuścił się zdrady w porozumieniu z wywiadem amerykańskim, przekazał temu wywiadowi informacje stanowiące tajemnicę państwową i nakłaniał do zdrady inne osoby” – brzmiało uzasadnienie wyroku.

Dwa lata po przejściu na stronę amerykańską Tykociński zmarł na terenie Stanów Zjednoczonych.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.