8 maja 1974 r. V Kongres ZBOWiD

W dniach 8-9 maja 1974 roku w Warszawie obradował V Kongres Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Fragment uroczystości w siedzibie ZBoWiD. Mieczysław Moczar (z lewej) rozmawia z generałem
Zygmuntem Berlingiem /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Jedną z decyzji podjętych podczas V Kongresu ZBOWiD był wybór Prezesa Rady Naczelnej, którym został Piotr Jaroszewicz. Honorowym prezesem wybrano Michała Rolę-Żymierskiego, a wiceprezesami między innymi: Zygmunta Berlinga, Wojciecha Jaruzelskiego, Mieczysława Moczara czy Jerzego Ziętka.
W trakcie przemówienia na kongresie ściśle podporządkowanej PZPR organizacji kombatanckiej, Jaruzelski podkreślał dokonania ludowego Wojska Polskiego, w którego szeregach „hartowali się ludzie, umacniali władze ludową, walczyli o jej utrwalenie – była to de facto walka o silną Polskę, walka przeciwko nowej tzw. trzeciej wojnie światowej, z która wiązały swe rachuby i na która stawiały siły reakcyjne”.

Natomiast prezes ZBOWiD Stanisław Wroński przekonywał, że „majowe zwycięstwo [w 1945 roku] świadczy wymownie, jak słuszną i dalekowzroczną polityką kierowała się polska lewica społeczna, wprowadzając kraj na drogę socjalizmu, przyjaźnie ze Związkiem Radzieckim i innymi socjalistycznymi i demokratycznymi państwami”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.