4 maja 1944 r. Armia Ludowa morduje żołnierzy Armii Krajowej

4 maja 1944 roku w Owczarni na Lubelszczyźnie oddział Armii Ludowej zdradziecko wymordował żołnierzy Armii Krajowej. Po wojnie komuniści przez dekady obwiniali akowców o zbrodnię.

Partyzanci w walce (zdjęcie ilustracyjne) /Marek Bazak /East News/

Szczegóły perfidnej i fałszywej akcji oddziału Armii Ludowej, dowodzonej przez Bolesława Kaźmiraka (Kowalskiego) pseudonim „Cień”, nawet po latach wywołują wzburzenie. Na oczekujący w Owczarni na zrzut oddział 15. pułku piechoty Armii Krajowej, dowodzonej przez Mieczysława Zielińskiego pseudonim „Moczar”, zdradziecko napadli utrzymujący z akowcami kontakty komunistyczni bojówkarze. Po krótkiej wymianie ognia zarządzono jednak przerwanie walki. Dalsze szczegóły bandyckiego zachowania Armii Ludowej i „Cienia” zanotowano w komunikacie Komendy Głównej Armii Krajowej.
„Dowódca partyzantów komunistycznych ‚Cień’ podszedł do dowódcy Armii Krajowej ‚Moczara’ i w trakcie rozmowy, wyjaśniającej ‚nieporozumienie’, zastrzelił go, co było dla partyzantów Polskiej Partii Robotniczej znakiem do nowego otwarcia broni maszynowej. Osiemnasty naszych ludzi zginęło, ośmiu odniosło rany” – zanotowali akowcy.

To nie był jednak koniec barbarzyńskiego zachowania członków Armii Ludowej. Komunistyczni bojówkarze zabrali broń i wyposażenia Armii Krajowej, okradli zwłoki zamordowanych akowców, a następnie dobili swoich rannych i odeszli z Owczarni.

Przez lata peerelowska propaganda, chcąc zatuszować zbrodnię oddziału „Cienia”, w absurdalny sposób obarczała akowców winą za mord. Prowadzone po latach śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie wydarzeń w Owczarni, z powodu dużego dystansu czasowego, braku potencjalnych świadków i dostatecznych dowodów, zostało niestety umorzone.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.