24 kwietnia 1894 r. Podkowiński niszczy „Szał”

Dlaczego malarz Władysław Podkowiński zniszczył swój najsłynniejszy obraz „Szał”?

„Szał” Władysława Podkowińskiego /Wikimedia/

„Szał” („Szał uniesień”) został wystawiony w warszawskiej Zachęcie 18 marca 1894 roku w atmosferze skandalu. Już pierwszego dnia obraz Władysława Podkowińskiego obejrzało ponad tysiąc osób, a w sumie w ciągu 36 dni ekspozycji ponad 12 tysięcy.
Paradoksalnie, borykający się z problemami finansowymi Podkowiński nie był w stanie znaleźć nabywcy kontrowersyjnego dzieła. Najwyższa oferta opiewała na 3 tysiące rubli, tymczasem malarz żądał co najmniej 10 tysięcy.

Tuż przed planowanym zamknięciem ekspozycji „Szału” w Zachęcie, rankiem 24 kwietnia 1894 roku Podkowiński pociął nożem płótno. Już po fakcie malarz niejasno wypowiadał się o motywach działania. Według różnych wersji artysta miał być powodowany zawodem miłosnym lub frustracją spowodowaną niemożliwością sprzedaży „Szału”.

Po przedwczesnej śmierci Podkowińskiego obraz został odrestaurowany przez Witolda Urbańskiego. W 1901 roku Feliks Jasieński nabył „Szał” za kwotę 1000 rubli, a w 1920 roku przekazał je w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Marszałek Edward Rydz-Śmigły (w grupie oficerów, 1. z prawej). Na pierwszym planie obraz „Szał” Władysława Podkowińskiego /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.