19 kwietnia 1977 r. „Zaangażować studentów w realizację programu PZPR”

W II Zjeździe Socjalistycznego Związku Studentów Polskich wzięła udział delegacja przedstawicieli sowieckiego Komsomołu. W uchwale programowej postanowiono „zaangażować studentów w realizację zadań i programu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”.

Zdjęcie ilustracyjne: Członkowie Socjalistycznego Związku Studentów Polskich podczas uroczystości
inauguracji roku akademickiego /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

II Zjazd powołanego w 1973 roku SZSP odbywał się pod hasłem „Ojczyźnie i partii – nasze serca, umysły i praca”. Referat programowy wygłosił Stanisław Gabrielski, świeżo upieczony poseł w peerelowskim Sejmie, wcześniej działający we władzach SZSP.

„W odniesieniu do młodzieży akademickiej szczególnego znaczenia nabiera ofensywne przeciwstawianie się działalności i propagandzie sił antysocjalistycznych” – przekonywał Gabrielski.

„SZSP powinien zwróci jeszcze większą uwagę na przygotowanie swych członków do prowadzenia walki politycznej, bronienia słusznych socjalistycznych poglądów, przeciwstawiania się obcym nam wzorcom, wpływom i obyczajom” – mówił.

Zjazd przyjął uchwałę programową, w której zadeklarowano „pogłębianie w środowisku akademickim wiedzy o kierowniczej roli partii zadaniach stawianych przez nią przed wszystkimi ludźmi pracy”. Dodatkowo, studenci mieli zostać „zaangażowani w realizację zadań i programu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”.

Kilka tygodni później esbecy zamordowali w Krakowie związanego z opozycją studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.