5 kwietnia 1831 r. Prapremiera „Warszawianki”

Zainspirowana wybuchem powstania listopadowego i napisana w języku francuskim przez Casimira François Delavigne’a „Warszawianka 1831 roku” była brana pod uwagę jako ewentualny hymn odrodzonej w 1918 roku Polski.

Rękopis „Warszawianki 1831 roku” /Grzegorz Kozakiewicz /Agencja FORUM/

Z racji pochodzenia autora nie dziwi fakt, że „Warszawianka” zawiera liczne nawiązania do „Marsylianki”(„Do broni, bracia dziś!” i „Hej, kto Polak, na bagnety!” czy „Bo nadszedł chwały naszej dzień!” i „Oto dziś dzień krwi i chwały”). Dodajmy, że Delavigne skomponował również „Paryżankę” i „Brukselankę”.

Muzykę do „Warszawianki” skomponował Karol Kurpiński, autor innych patriotycznych pieśni z okresu powstania listopadowego, jak „Marsz obozowy” czy „Mazur Chłopickiego”. Natomiast autorem najpopularniejszego polskiego przekładu „La Varsovienne” był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza.

Tekst utworu po raz pierwszy opublikowano w wydawanym w Warszawie czasopiśmie „Polak Sumienny” w marcu 1831 roku, a prapremiera wykonania „Warszawianki” odbyła się 5 kwietnia w Teatrze Narodowym z orkiestrą dyrygowaną przez Kurpińskiego.

„Warszawianka” z czasem stała się jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych. Sięgnął do niej Stanisław Wyspiański pisząc dramat o wymownym tytule „Warszawianka”, a w 1918 roku rozważano kandydaturę utworu na hymn Polski. Ostatecznie przed wojną „Warszawianka” stała się sygnałem programu drugiego Polskiego Radia.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.