16 marca 1921 r. Premiera filmu „Cud nad Wisłą”

Opowiadający o wojnie polsko-bolszewickiej niemy film „Cud nad Wisłą” zachował się do dzisiejszych czasów jedynie we fragmencie.

Kadr z filmu „Cud nad Wisłą” /INTERIA.PL/

Zrealizowany na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, niemy film opowiada historię dwóch par, osadzoną w dramatycznym czasie wojny z bolszewikami i zakończoną tytułowym „Cudem nad Wisłą”.

W finale główni bohaterowie, po wielu perypetiach, zostają uratowani od niechybnej śmierci z rąk bolszewików przez polską odsiecz. Do dziś zachowała się scena ataku polskiego wojska z księdzem Ignacym Skorupką na czele. Po zakończeniu wojny zakochane pary mogą wreszcie stanąć na ślubnym kobiercu. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 roku.

Co ciekawe, wiele sprawnie zrealizowanych scen batalistycznych z „Cudu nad Wisłą” do dziś funkcjonują jako zdjęcia dokumentalne z wojny polsko-bolszewickiej.

W wyreżyserowanym przez Ryszarda Bolesławskiego filmie wystąpiła czołówka ówczesnych polskich aktorów teatralnych, między innymi Jadwiga Smosarska, Honorata Leszczyńska, Władysław Grabowski, Kazimierz Junosza-Stępowski, Wincenty Rapacki czy Stefan Jaracz. Warto zaznaczyć, że „Cud nad Wisłą” to jedyny film, w którym możemy zobaczyć na ekranie Leszczyńską i Rapackiego.

Kadr z filmu „Cud nad Wisłą” /INTERIA.PL/

Premiera „Cudu nad Wisłą” miała miejsce 16 marca 1921 roku. Film, bez wątpienia również z powodu świeżej pamięci zwycięstwa w bitwie warszawskiej, cieszył się sporą popularnością.

„Każdy, w czyjej piersi bije serce Polaka, miłującego swoją Ojczyznę. Każdy, kto osobiście brał udział w bohaterskich walkach roku ubiegłego przeciw czerwonej armji i własną piersią obronił Ojczyznę przed zalewem nieprzyjacielskim. Każdy, kto dzięki niezłomnemu bohaterstwu naszych dzielnych zuchów, uchronił swe mienie od grabieży, swe ognisko rodzinne od pohańbienia. Każdy niech zobaczy wielki obraz w 2-ch seriach p.t.: CUD NAD WISŁĄ […] Wykonany w Warszawie przy współudziale najwybitniejszych artystek i artystów naszych scen” – tak do pójścia na seans zachęcał „Kurier Poranny”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.