9 marca 1959 r. Kara śmierci dla Ericha Kocha

„Nikogo nie zamordowałem, jestem niewinny, o tych wszystkich okropnościach popełnianych przez Niemców w czasie wojny dowiedziałem się tu, na sali sądowej, po raz pierwszy” – tymi słowami odpowiedzialny za niemieckie zbrodnie w okupowanej Polsce nazistowski dygnitarz Erich Koch bronił się przed warszawskim sądem. Niemiec ostatecznie został skazany na karę śmierci. Nie wykonano jej z niewyjaśnionych do końca przyczyn.

Erich Koch w towarzystwie generalnego gubernatora Hansa Franka (z prawej)
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Erich Koch zaangażowany był w ruch nazistowski już od 1922 roku. Piął się po szczeblach nazistowskiej hierarchii, by w 1933 roku zostać nadprezydentem Prus Wschodnich. W czasie wojny był szefem Zarządu Cywilnego Okręgu Białystok i komisarzem III Rzeszy na Ukrainę. Wtedy to dopuścił się ludobójczych czynów, kwalifikujących go do miana jednego z największych zbrodniarzy niemieckich czasów II wojny światowej.

Po kapitulacji III Rzeszy przez kilka lat udało mu się skutecznie ukrywać na terenie Niemiec Zachodnich. Jednak w 1949 roku został zatrzymany w Hamburgu przez brytyjską policję wojskową. Próbował przekonać Brytyjczyków, że jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Rolf Berger i że jest majorem rezerwy. O ekstradycję Kocha wystąpiły władze ludowej Polski i Związku Sowieckiego. Ostatecznie, pomimo nalegań Kremla, na początku 1950 roku niemiecki zbrodniarz trafił do więzienia w Warszawie. Tam spędził bez procesu blisko osiem lat. Przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie stanął dopiero pod koniec października 1958 roku.

Wypowiedziane przez Kocha na pierwszym posiedzeniu sądu słowa wskazywał na kompletny brak poczucia winy za ludobójcze zbrodnie albo skrajne pójście w zaparte: „Nikogo nie zamordowałem, jestem niewinny, o tych wszystkich okropnościach popełnianych przez Niemców w czasie wojny dowiedziałem się tu na sali sądowej po raz pierwszy”.

Erich Koch i Hermann Goring /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.