8 marca 1975 r. Spotkanie premiera Jaroszewicza z kobietami

Podczas spotkania z kobietami premier Piotr Jaroszewicz w szczerych słowach opowiadała o brakach najpotrzebniejszych produktów. „Liczymy na wasze zrozumienie i cierpliwość” – mówił do zgromadzonych pań.

Premier Piotr Jaroszewicz /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Fragment przemówienia Jaroszewicza do kobiet zacytowała paryska „Kultura”. Premier przyznał, że doszło do „niewykonania przez niektóre przedsiębiorstwa planów produkcji i usług, opóźnienia w toku niektórych inwestycji oraz w osiąganiu przez nie projektowanych zdolności produkcyjnych i usługowych, nierytmiczny przebieg produkcji i dostaw towarów przez poszczególne zakłady dla rynku”.

„Mamy odczuwalne braki w zaopatrzeniu w kraju w modne i nowoczesne artykuły przemysłu lekkiego, niektóre wyroby trwałego użytku, materiały budowlane, środki produkcji dla rolnictwa. (…) Mamy wielkie niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe” – wymieniał.

Dalej Jaroszewicz tłumaczył dlaczego wyprodukowano jedynie 1,467 mln ton cukru. Spowodowały to „obniżona wydajność buraków cukrowych i niska zawartość w nich cukru”. Przyznał, że zbiory warzyw i owoców były niżesz o kilka-kilkanaście procent od zakładanych. „Pogorszyły się warunki hodowli” – tym tłumaczono brak mięsa w sklepach.

„Niektórzy obywatele wyrażają niezadowolenie z powodu ograniczenia sprzedaży pełnotłustego mleka i pewnego zmniejszenia dostaw serów tłustych” – jak widać bolączką był również brak podstawowych produktów mleczarskich.

Pomimo braku właściwie większości podstawowych produktów w peerelowskich sklepach, premier Jaroszewicz „liczył na wasze [tj. kobiet – przyp. red.] zrozumienie i waszą cierpliwość”.

Źródło: „Kartki z PRL. Ludzie, fakty, wydarzenia” pod redakcją prof. dr hab. Wiesława Władyki.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.