26 lutego 1974 r. Powołano „Marlenę”

26 lutego 1974 roku Biuro Polityczne KC PZPR powołało Instytut Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu. W zamierzeniu komunistów miała to być naukowa placówka zajmująca się zagadnieniami marksizmu i leninizmu. W rzeczywistości „Marlena” stała się kolejną tubą propagandową reżimu.

Pierwszym dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu został Andrzej Werblan /Grzegorz Roginski /Reporter/

Pierwszym dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu został Andrzej Werblan /Grzegorz Roginski /Reporter/

Organizatorem i kierownikiem Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu mianowano sekretarza KC Andrzeja Werblana, który był jednym głównych ideologów PZPR. W marcu 1968 roku „przysłużył się” partii, analizując szkodliwy wpływ Żydów na polski ruch komunistyczny szczególnie w okresie stalinizmu. Od lutego 1974 roku w „Marlenie” miał formułować ideologiczne podstawy reżimu, zajmować się problematyką międzynarodową i teorią budowania socjalizmu.
Instytut Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu został stworzony na podobieństwo identycznej sowieckiej placówki.

Jak zauważają autorzy „Kartek z PRL”, „w praktyce sztandarowy kurs umacniania ideowej ortodoksji był przeciwwagą dla zupełnie innych wartości, wzorów i tendencji, nieznanych w latach sześćdziesiątych”, a pojawiających w latach siedemdziesiątych hasłach zbliżenia z Zachodem czy modernizacji kraju.

„Z jednej strony ‚Marlena’ stała się zasłoną dymną dla wielkiego brata i twardogłowej części kierownictwa PZPR. Z drugiej miała naukowo uzasadnić obrany kurs polityki. Nie bez przyczyny na jej czele zawsze stawali ludzie, którzy potrafili objaśnić każdy z dokonywanych czynów” – czytamy.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.