16 lutego 2007 r. Ujawniono raport o działalności WSI

16 lutego 2007 roku zobligowany ustawą prezydent Lech Kaczyński zlecił publikację „Raportu o działaniach żołnierzy i pracowników Wojskowych Służb Informacyjnych”.

Antoni Macierewicz i Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w sprawie publikacji raportu z weryfikacji WSI /Witold Rozbicki /Reporter/

Antoni Macierewicz i Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w sprawie publikacji raportu
z weryfikacji WSI /Witold Rozbicki /Reporter/

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński mianował Antoniego Macierewicza wiceministrem obrony narodowej i jednocześnie przewodniczącym komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych.

12 lutego 2007 roku Macierewicz przekazał tekst opracowanego przez komisję raportu na ręce prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Cztery dni później, po przeprowadzeniu konsultacji z premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu, zobligowany ustawą o wojskowych służbach specjalnych, prezydent zlecił publikację raportu.

Dokument został sporządzony na podstawie dokumentów przekazanych przez WSI zespołowi likwidatorów oraz zeznań funkcjonariuszy WSI. W raporcie znalazło się wiele zarzutów dotyczących działalności WSI m.in. nielegalnego handlu bronią czy inwigilacji środowisk politycznych czy środków masowego przekazu. W dokumencie ujawniono również działalność WSI w sektorze paliwowo-energetycznym.

„Likwidując WSI, Antoni Macierewicz wykonał wielkie zadanie” – ocenił wówczas prezydent Kaczyński.

Wraz z publikacją raportu komisja skierowała do prokuratury kilkanaście doniesień o popełnieniu przestępstwa. Wiele osób, których nazwiska pojawiły się w raporcie wytoczyło procesy cywilne o naruszenie dóbr osobistych i karne z oskarżenia prywatnego przeciwko Macierewiczowi.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.