13 lutego 1971 r. Rząd zapowiada zmianę polityki gospodarczej

„Zwiększyć import i eksport” – między innymi takie zapowiedzi zawierał przedstawiony przez premiera Piotra Jaroszewicza w Sejmie projekt zmian w planie gospodarczym.

Na trybunie honorowej przemawia I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, obok premier Piotr Jaroszewicz /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Na trybunie honorowej przemawia I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, obok premier Piotr Jaroszewicz
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Jak 13 lutego 1971 roku premier Jaroszewicz przekonywał z sejmowej mównicy, „zmiany dotyczą zwłaszcza zwiększenia produkcji towarów rynkowych i na eksport, zwiększenie importu, poważnego zwiększenia dostaw towarów żywnościowych i przemysłowych, w tym między innymi mięsa i drobiu, tłuszczów, wyrobów odzieżowych i dziewiarskich oraz dóbr trwałego użytku”.

Według zapowiedzi, wartość zwiększonych dostaw rynkowych miała wynieść aż 13 miliardów złotych.

„Stanowi to górną granicę możliwości, i to już po uwzględnieniu dodatkowej produkcji, uzyskanej dzięki zobowiązaniom i ofiarności załóg pracowniczych” – oświadczył Jaroszewicz dodając jednocześnie, że na efekty zmian trzeba będzie poczekać.

Jak zauważają autorzy „Kartek z PRL”, zapowiedź premiera miała „zaspokoić potrzeby konsumpcyjne i została dobrze przyjęta”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.