13 stycznia 1981 r. Marszałek Kulikow w Polsce

Głównodowodzący Wojskami Państw Stron Układu Warszawskiego sowiecki marszałek Wiktor Kulikow przybył do Warszawy w celu zbadania nastrojów panujących w ludowej Polsce.

Marszałek Związku Sowieckiego Wiktor Kulikow. Zdjęcie z 2000 roku /ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL /AFP/

Marszałek Związku Sowieckiego Wiktor Kulikow. Zdjęcie z 2000 roku
/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL /AFP/

Tymczasem nastroje w Polsce były napięte. Peerelowskie władze musiały zmagać z się z kryzysem politycznym i gospodarczym. W styczniu 1981 roku trudności pogłębiały dwa konflikty. Pierwszy z nich dotyczył sporu o wolne od pracy soboty, drugi związany był rejestracji solidarnościowego związku na Podkarpaciu, gdzie milicja siłą usunęła z budynku ustrzyckiego Urzędu Miasta protestujących rolników.

Komuniści od miesięcy w tajemnicy przed obywatelami prowadzili rozmowy z sowieckimi wojskowymi w sprawie ewentualnej interwencji wojskowej w Polsce. Peerelowska hierarchia gotowa była bowiem na siłową konfrontację z „Solidarnością”.

13 stycznia 1981 roku do Warszawy przybył sowiecki marszałek Wiktor Kulikow. Dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw-Stron Układu Warszawskiego spotkał się z ówczesnym pierwszym sekretarzem KC PZPR Stanisławem Kanią, premierem Józefem Pińkowskim i szefem resoru obrony generałem Wojciechem Jaruzelskim.

Jak czytamy w „Kronice komunizmu w Polsce”, marszałek Kulikow przekazał peerelowskiej hierarchii, że PZPR powinna sama rozwiązać problemy w kraju i nie spodziewać się „bratniej pomocy” Związku Sowieckiego.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.