13 listopada 1921 r. „Nuż w bżuchu”

W Krakowie ukazała się jednodniówka futurystów „Nuż w bżuchu”. Dzieło wywołało oburzenie krytyki, środowisk naukowych i publicystów.

"Nuż w bżuchu" wywołał skandal /Wikimedia/

„Nuż w bżuchu” wywołał skandal /Wikimedia/

Zredagowana przez Bruna Jasieńskiego (Kraków – a raczej zgodnie z pisownią futurystów – Krakuw) i Anatola Sterna (Warszawa) jednodniówka była artystyczną prowokacją. Cała treść ulotki-plakatu zapisana była bowiem w sposób fonetyczny, co widać już po tytule publikacji „Nuż w bżuchu”.
Jednodniówka zawierała między innymi wiersze futurystów, jak „Transcendentalne panopticum” autorstwa Tytusa Czyżewskiego czy „Płodzenie” Sterna oraz „Mięso kobiet” Jasieńskiego.

Ten ostatni utwór wywołał prawdziwy skandal, a to ze względu między innymi na ten fragment: „Pszehodząc pszypadkowo pszez ćeńisty pasaż / mimo palm kiwającyh śę jak senny palec / zobaczyłem kobietę, kturą rąbał masaż / i układał na ladźe kawał po kawale”. W dalszej części wiersza jasieński sugerował, by zamiast uprawiać z kobietami seks, należy je zjeść.

W jednodniówce przedrukowano również fragment siódmego rozdziału książki Leona Chwistka „Wielość rzeczywistości”, a także znalazł się materiał o wszystko mówiącym tytule „Artykuł dotyczący wieczoru futurystów w Zakopanem”, w którym opisano bulwersujące zdarzenia podczas spotkania poetów w stolicy polskich Tatr, gdzie doszło do rękoczynów i obrzucania się jajkami.

W zamyśle prowokacyjny „Nuż w bżuchu” wywołał poruszenie i oburzenie. Ukazujące się we Lwowie „Gazeta Wieczorna” określiła futurystów mianem „fanatyków ludożerstwa” i „apostołów zboczeń”. „Rzeczpospolita” alarmowała o zamachu na pisownię i język polski, a działania futurystów oceniła jako szykowanie gruntu dla bolszewickiej rewolucji.

Tak mocne oskarżenia odniosły skutek. Miesiąc po publikacji cały nakład „Nuża w bżuhu” został skonfiskowany przez cenzurę, choć wcześniej cenzorzy dopuścili jednodniówkę do publikacji.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.