9 listopada 1977 r. Ajencja w ludowej Polsce

9 listopada 1977 roku peerelowski rząd podjął decyzję o przekazaniu w ręce prywatne małych sklepów. Powołano również tak zwaną sieć sklepów komercyjnych.

Sklep Warszawskiej Spółdzielni Spożywców "Społem" przy ul. Puławskiej w Warszawie. Stoisko z wędlinami i garmażerką. Widoczne ekspedientki obsługujące klientów. /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Sklep Warszawskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” przy ul. Puławskiej w Warszawie.
Stoisko z wędlinami i garmażerką. Widoczne ekspedientki obsługujące klientów.
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Ajencja, czyli wspomniana dzierżawa małych sklepów przez tak zwanych „prywaciarzy”, nie obejmowała jednak wielu kluczowych branż. Wyłączono z niej handel mięsem i wyrobami garmażeryjnymi, alkoholem powyżej 18 procent oraz wyrobami jubilerskimi.

Prowadzący małe sklepy zaopatrywali się nie tylko w państwowych magazynach, ale też otrzymali prawo nabywania produktów od rzemieślników, rolników, ogrodników, rybaków, ale też oferować plony z własnej działki czy przedmioty własnej produkcji.

Nie była to jedyna „rewolucja”. Powstała również sieć tak zwanych sklepów komercyjnych, które oferowały mięso, wędliny i wyroby garmażeryjne, ale po cenach wyższych niż te oficjalnie ustalone.

Jak czytamy w „Kartkach z PRL-u”, w efekcie „lepsze gatunki [mięsa i wędliny] w ogóle zniknęły z normalnej sprzedaży”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.