2 listopada 1904 r. Kara śmierci dla Marcina Kasprzaka

Działacz ruchu robotniczego i socjalistycznego Marcin Kasprzak został skazany na karę śmierci za zabicie czterech carskich żandarmów.

Marcin Kasprzak /FoKa /Agencja FORUM/

Marcin Kasprzak /FoKa /Agencja FORUM/

Wielokrotnie aresztowany na terenach zaboru pruskiego i rosyjskiego za działalność socjalistyczną oraz poszukiwany listami gończymi, Marcin Kasprzak wiele czasu spędzał na emigracji.

W 1904 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej, postanowił jednak powrócić do Królestwa Polskiego i ponownie podjął działalność konspiracyjną, tym razem w szeregach Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy.

W Warszawie Kasprzak uruchomił tajną drukarnię, która początkowo mieściła się na ulicy Dzielnej, a później została przeniesiona na ulicę Dworską.

Lokal został jednak przypadkowo zdekonspirowany i 27 kwietnia 1904 roku został otoczony przez carską policję. Kasprzak zdecydował się bronić. Zastrzelił z rewolweru dwóch żandarmów, a trzech kolejnych ranił – w tym dwóch śmiertelnie.

Po aresztowaniu został osadzony ponownie w X Pawilonie warszawskiej Cytadeli, gdzie 2 listopada 1904 roku został skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli 8 września 1905 roku.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.