31 października 1939 r. Amnestia dla byłych więźniów brzeskich

Prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz ogłosił amnestię dla byłych więźniów brzeskich.

Prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz. Zdjęcie z 1940 roku /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz. Zdjęcie z 1940 roku
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

31 października 1939 roku ukazał się dekret prezydenta Władysława Raczkiewicza w sprawie amnestii dla polityków skazanych przez sanacyjny rząd w tak zwanym procesie brzeskim.

Przypomnijmy, że proces przywódców Centrolewu przeprowadzono w dniach 26 października 1931-13 stycznia 1932 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie. W jego wyniku dziesięciu opozycyjnych wobec sanacji polityków została skazanych na kary pozbawienia wolności i grzywnę.

Po wybuchu II wojny światowej i niemiecko-sowieckiej agresji na II Rzeczpospolitą prezydent Raczkiewicz postanowił – jak to ujęto w dekrecie – „zatrzeć rozterki z przeszłości i dokonać pełnego zjednoczenia narodowego”, czemu miała służyć „całkowita amnestia” skazanych w procesie brzeskim.

Polityków, których objął dekret Raczkiewicza, wymieniono imiennie w akcie prawnym. Byli to: Wincenty Witos, Kazimierz Bagiński, Norbert Barlicki, Adam Ciołkosz, Stanisław Dubois, Władysław Kiernik, Herman Lieberman, Mieczysław Mastek, Adam Pragier i Józef Putek.

Dodatkowo, dekret przywracał wymienionym osobom „wszelkie prawa obywatelskie, honorowe, godności, odznaczenia i ordery”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.