29 października 1988 r. Likwidacja Stoczni im. Lenina

Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Mieczysława Rakowskiego było postawienie w stan likwidacji gdańskiej stoczni imienia Włodzimierza Lenina.

Rząd Rakowskiego podjął decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina /AFP/

Rząd Rakowskiego podjął decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina /AFP/

Likwidacja Stoczni im. Lenina była konsekwencją programu zamykania nierentownych przedsiębiorstw państwowych.

Powołany 14 października 1988 roku rząd Rakowskiego podjął również decyzję o likwidacji zakładów szczególnie zatruwających środowisko, jak na przykład huta Siechnice pod Wrocławiem czy huta cynku i ołowiu w Piekarach Śląskich.

Planowano również zlikwidować wielkie piece martenowskie i stalownie w hutach Kościuszko w Chorzowie i Bobrek w Bytomiu.

Zgłoszony 29 października przez ministra przemysłu Mieczysława Wilczka postulat likwidacji Stoczni im. Lenina spotkał się jednak z krytyką ze strony opozycji. Rakowskiemu zarzucono bowiem, że zamykając gdańską stocznię, mści się na kolebce „Solidarności”. Lech Wałęsa stwierdził nawet, że to „polityczna prowokacja wymierzona w ideę porozumienia”.

Nawet jeśli decyzja o likwidacji stoczni gdańskiej była podyktowana wyłącznie politycznymi celami, to – jak piszą autorzy „Kroniki komunizmu w Polsce” – „marzenia Rakowskiego skutecznej demonstracji siły reżimu stało się jedną z przyczyn jego postępującego osłabienia”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.