23 października 1994 r. Incydent na Dworcu Wschodnim

Rosjanie wykorzystali wydarzenia na warszawskim Dworcu Wschodnim do ochłodzenia relacji z Polską i próbowali skompromitować nasz krajem przed szczytem NATO.

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie obrabowano pasażerów ze Wspólnotych Niepodległych Państw /Rafał Milach /Agencja FORUM/

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie obrabowano pasażerów ze Wspólnotych Niepodległych Państw
/Rafał Milach /Agencja FORUM/

23 października 1994 roku na Dworcu Wschodnim w Warszawie, na pasażerów jadących z Moskwy do Berlina, napadła grupa uzbrojonych bandytów z krajów byłego Związku Sowieckiego. Pasażerowie z ówczesnej Wspólnoty Niepodległych Państw zostali obrabowani, wielu z nich zostało pobitych.

Przybyła na miejsce policja nie zdołała ująć bandytów. Obrabowani pasażerowie zażądali kontaktu z konsulem rosyjskim w Warszawie. Na znak protestu, kilku obywateli Wspólnoty Niepodległych Państw zablokowało pociąg. Musiała interweniować policja, która siłą usunęła protestujących.

Sprawa, nie mająca podtekstu politycznego, została szybko wykorzystana przez Moskwę do próby skompromitowania Polski w oczach wspólnoty międzynarodowej. Działo się to na kilka tygodni przed szczytem NATO, podczas którego miały zapaść decyzję dotyczące wejścia Polski i innych krajów Europy Środkowowschodniej do Paktu Północnoatlantyckiego.

Rosja użyła incydentu jako pretekstu do odwołania wizyty ówczesnego premiera Wiktora Czernomyrdina w Polsce. Za zajście na Dworcu Wschodnim przepraszał w Moskwie przedstawiciel polskiego resortu spraw zagranicznych.

Napad na rosyjskich pasażerów pociągu, którzy przyjeżdżali do Polski i dalej do Europy Zachodniej na handel, nie był pierwszym tego typu incydentem. Okradani zazwyczaj nie składali zeznań polskiej policji. Uznawali bowiem, ze to sprawa „wewnątrzrosyjska”. Dopiero incydent z 23 października 1994 roku został rozdmuchany przez Moskwę.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.