16 października 1974 r. Nowe centrale telefoniczne

W połowie lat 70. zeszłego stulecia na 100 obywateli ludowej Polski przypadało niewiele ponad 6 aparatów telefonicznych. Plasowało to PRL na dole światowej tabeli telefonizacji.

Aparaty telefoniczne. W pierwszym szeregu od lewej: Storczyk, Tulipan, Jaskier. W drugim szeregu Storczyk. W trzecim szeregu od prawej dwa aparaty Aster. Z tyłu jedyny wiszący aparat Irys (1976) /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Aparaty telefoniczne. W pierwszym szeregu od lewej: Storczyk, Tulipan, Jaskier. W drugim szeregu
Storczyk. W trzecim szeregu od prawej dwa aparaty Aster. Z tyłu jedyny wiszący aparat Irys (1976)
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

16 października 1974 roku peerelowska prasa poinformowała o uruchomieniu nowych centrali telefonicznych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Szczecinie i Wrocławiu. Anonsowano o wdrożeniu pierwszej centrali systemu „Pentaconta”.

Obywateli ludowej Polski interesowała jednak nie kolejna nowa centrala, ale możliwość posiadania prywatnych aparatów. Tu miano złe wiadomości. Ze względu na brak możliwości instalacji telefonów w domach wszystkich chętnych, poinformowano o zwiększeniu liczby telefonicznych budek na ulicach miast. W 1974 roku miało przybyć 6 tysięcy kabin telefonicznych, a w kolejnym roku 5 tysięcy.

Jak czytamy w „Kartkach z PRL-u”, wzrost liczby budek telefonicznych „w niewielkim stopniu mógł poprawić sytuację oczekujących na własny telefon, których liczbę oceniono na 500 tysięcy”.

Warto też przytoczyć statystykę telefonizacji z lat 70. Gdy na 100 mieszkańców Stanów Zjednoczonych przypadały ponad 62 telefony, Szwecji – 59 telefonów, Czechosłowacji – 15 telefonów, w ludowej Polsce na 100 obywateli przypadało zaledwie 6 aparatów. Plasowało nas w dolnych rejonach światowej tabeli.

Budka telefoniczna na placu Dzierżyńskiego (obecnie plac Bankowy) w Warszawie. /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Budka telefoniczna na placu Dzierżyńskiego (obecnie plac Bankowy) w Warszawie.
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego/

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.