30 września 1994 r. Sprawa drawska

Na poligonie w Drawsku Pomorskim prezydent Lech Wałęsa podjął próbę odwołania ówczesnego ministra obrony narodowej Piotra Kołodziejczyka. Incydent nazywany jest w historiografii „obiadem drawskim”.

Prezydent Lech Wałęsa w 1995 roku /AFP/

Prezydent Lech Wałęsa w 1995 roku /AFP/

30 września 1994 roku w trakcie kursu szkoleniowego dla najwyższej kadry dowódczej Sił Zbrojnych, na drawskim poligonie pojawił się prezydent Lech Wałęsa. W trakcie obiadu w towarzystwie dowódców Wałęsa poprosił wojskowych o szczerą ocenę sytuacji w armii. Ci skrytykowali cywilne dowództwo, w tym szefa resortu obrony Kołodziejczyka, emerytowanego admirała.

Co więcej, generał Tadeusz Wilecki rzucił propozycję, by kwestię ministerstwa obrony narodowej rozstrzygnąć jeszcze w Drawsku.

Wałęsa podjął pomysł i zaproponował Kołodziejczakowi, by ten podał się do dymisji. Prezydent zarzucił szefowi resortu obrony zbyt wolne reformowanie armii. Ten jednak nie złożył stanowiska i oskarżył Wałęsę o próbę niekonstytucyjnego odwołania ministra ze stanowiska.

Premier Waldemar Pawlak poddał się jednak presji ze strony głowy państwa i 12 listopada odwołała Kołodziejczyka z ministerstwa obrony narodowej.

Jak możemy przeczytać w „Wielkiej Księdze historii”, „u podstaw kryzysu – jak wskazywały media i politycy – leżała jednak kwestia podporządkowania szefa Sztabu Generalnego bezpośrednio prezydentowi, z czym nie zgadzał się Kołodziejczyk”.

Reklamy

Informacje o golszowka

Koordynator Działań socjalnych Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.